HOCKOMOCK LEAGUE HOCKEY INFORMATION PAGE

 

  2018-19 MEN'S FINAL REGULAR SEASON LEAGUE STANDINGS

Through games of Thursday, February 21, 2019

 

HOCKOMOCK KELLEY-REX DIVISION

TEAM CONF W-L-T CONF GF/GA CONF PTS. ALL W-L-T ALL GF/GA ALL PTS. WIN %
Franklin * 5-2-2 38/19 12 9-9-4 60/55 22 .500
Mansfield * 5-3-1 31/16 11 14-5-3 93/44 31 .704
Oliver Ames * 5-3-1 42/21 11 13-8-1 92/53 27 .614
King Philip 5-4-0 40/22 10 10-11-0 76/58 20 .476
Taunton 2-6-1 19/49 5 8-13-1 70/88 17 .386
Attleboro 2-7-0 20/40 4 10-9-2 88/66 22 .523

 

HOCKOMOCK DAVENPORT DIVISION

TEAM CONF W-L-T CONF GF/GA CONF. PTS. ALL W-L-T ALL GF/GA ALL PTS. WIN %
Canton * 9-0-0 47/9 18 20-0-1 102/20 41 .976
N. Attleboro * 6-2-1 40/17 13 10-8-2 69/36 22 .550
Foxboro * 2-5-2 18/23 6 11-6-3 82/46 25 .625
Stoughton 0-9-0 16/95 0 1-20-1 33/176 3 .068

*- Qualified for an MIAA playoff berth.

 

WOMEN'S 2018-19 FINAL REGULAR SEASON LEAGUE STANDINGS

Through games of Friday, February 21, 2019

 

TEAM CONF W-L-T CONF GF/GA CONF. PTS. ALL W-L-T ALL GF/GA ALL PTS. WIN %
Franklin * 7-0-1 30/14 15 16-2-2 78/46 34 .850
Canton * 5-1-2 34/9 12 11-5-5 74/36 27 .643
Mans/OA/Fox 4-3-1 31/19 9 9-8-3 57/50 21 .525
King Philip 2-6-0 25/21 4 4-14-2 42/52 10 .250
Stoughton 0-8-0 7/64 0 0-20-0 25/151 0 .000

*- Qualified for an MIAA playoff berth.

 

2018-19 HOCKOMOCK LEAGUE MEN'S COMPOSITE ICE HOCKEY SCHEDULE

Saturday, December 8    Martha's Vineyard  __1__  at Attleboro  __2__

                                        Oliver Ames  ___6__  at Medway  ___1__

                                        Newton North __0__  at Mansfield  __9__

                                        Foxboro  __0__  at Norton  __6__

Wednesday, December 12 Walpole  __1__  at Mansfield __4__

                                         Tri-County  __0__  at Foxboro  __6__

                                         Canton  __7__  vs. Plymouth South  __2__

                                         Cardinal Spellman  ___5__  at Stoughton  ___1__

Thursday, December 13   Oliver Ames  __0__  at King Philip __3__

                                          Franklin  __3__  at Malden Catholic  __0__   

Saturday, December 15   Canton  __5__ Plymouth North __0__

                                         Old Rochester/Fairhaven  __0__  at Attleboro __4__

                                         Oliver Ames  ___3__  at North Attleboro  __2__

                                         Winthrop  __2__  at Mansfield  __5__

                                         Pope John Paul II  __5__  Stoughton  __0__

                                         King Philip  __4__  at Bishop Feehan   __0__

Monday, December 17      Taunton  __10__  at Durfee  __1__

Wednesday, December 19 Stoughton  __1__ at Nauset   ___7__

                                          Coyle-Cassidy  ___4__  at King Philip  __2__

                                          Mansfield  __7__  at Brockton  __1__

                                          Brookline  __4__  at Taunton __3__

                                          Franklin  ___1__  at Canton  __3__

                                          Dighton-Rehoboth/Seekonk  __1___  at Attleboro  __8__

                                          Pembroke  __3__  at Oliver Ames __7__

Saturday, December 22    Archbishop Williams  ___5__  at King Philip  __2__

                                          Oliver Ames  __1__  at Nauset  __0__

                                          Franklin  __1__  at Newburyport __3__

                                          Mansfield  __6__ at Newton North  __1__

                                          Bishop Feehan  ___1__  at North Attleboro __0__

                                          Taunton  __5__  at Somerset/Berkley __1__

                                          Attleboro  __7__  at Foxboro  __5__

                                          Stoughton  __1__  at Old Rochester/ Fairhaven  __8__

Wednesday, December 26  King Philip  __3__ Milton  __2__

                                    Stoughton  __0__  Littleton/Bromfield  __12__

Thursday, December 27     King Philip  __0__   Quincy  __3__

                                           North Attleboro ___2__ Cumberland (RI) __0__

                                           Scituate  ___2__  at Taunton  __0__

                                           Franklin  ___2__  vs. Mt. St. Charles __2__

                                           Oliver Ames  ___7__  Matignon  ___0__

                                           Stoughton  __5__  Tri-County  __3__

Friday, December 28          Oliver Ames  __4__ Hanover  ___6__

                                           Franklin  __2__  Bishop Guertin (NH)  __2__

                                           Cohasset __1__ Foxboro  __6__

                                           Lowell Catholic  __2___  Mansfield  ___3__

Saturday, December 29    Franklin  ___2__  LaSalle Academy  __5__

                                         Dartmouth  __2__  at Attleboro  ___2__

                                         North Attleboro  ___2__  Moses Brown (RI) __3__

                                         Taunton  __2__  at Nauset   ___5__ 

                                         Brockton ___4__  at King  Philip  __7__

                                         Westwood  ___0__  at Canton  __4__

                                         Foxboro  __8___  Sacred Heart  __2__

Sunday, December 30     North Attleboro  __9__  N. Smithfield (RI)  ___0__ 

Wednesday, January 2    Attleboro  __0__  at Canton  __9__

                                        Taunton  __0__  at North Attleboro  __8__

                                        Stoughton  __0__   at Mansfield  ___10__

                                        Oliver Ames  __2__  at Franklin  __4__

                                        Foxboro  ___1__  at King Philip  __2__

Saturday, January 5        Franklin  __4__  at Taunton  __1__

                                        Foxboro  ___0__  at Oliver Ames  __3__

                                        Mansfield  __0__  at Canton  __4__

                                        North Attleboro  __7__  at Attleboro __3__

                                        Stoughton  ___1__  at King Philip  __10__

Wednesday, January 9    Mansfield  __2__  at North Attleboro  __0__

                                        Canton  __2__  at King Philip  __1__

                                        Foxboro __3__  at Franklin  __3__

                                       Attleboro __0__  at Taunton  __1__

                                       Oliver Ames  ___14__  at Stoughton  __0__

Thursday, January 10     Pope Francis  __5__  at Franklin  __0__

Saturday, January 12      Mansfield  __7__  at Taunton  __2__

                                        Canton  __5__  at Oliver Ames  __2__

                                        King Philip  __2__  at North Attleboro  __3__

                                        Franklin  __5__  at Attleboro  __0__

                                        Stoughton  ___3__  at Foxboro  __9__

Monday, January 14        Norton __2__  at Foxboro  __5__ 

Wednesday, January 16  North Attleboro  ___2__ at Oliver Ames  __2__

                                        Canton  __4__ at Foxboro  __0__

                                       Attleboro __0__  at Mansfield  ___2__

                                       King Philip  __9__  at Taunton  __1__

                                       Stoughton  __1__  at Franklin  __11__

Saturday, January 19      Oliver Ames  ___9__  at Taunton  __2__

                                       Stoughton  __2__  at Canton  __12__

Monday, January 21       Newburyport  ___1__  at Canton __3__

                                       Coyle-Cassidy  ___1__  at Oliver Ames  __6__

                                       Franklin __2__  at Mansfield  __2__

                                       North Attleboro  ___2__  at Foxboro  __0__

Wednesday, January 23  Mansfield  ___6__  at King Philip  __3__

                                        North Attleboro  __11__  at Stoughton  __3__

                                        Oliver Ames  ___5__  at Attleboro  __3__

                                        Taunton  ___3__ at Foxboro __3__

                                        Canton  __3__  at Franklin  __2__

Saturday, January 26     Franklin  __5__  at King Philip  __2__

                                       Taunton  __9__ at Stoughton  __4__

                                       Foxboro  __1__   at Attleboro  __3__

                                       Mansfield  __2__  at Oliver Ames  __4__

Sunday, January 27       Canton  __3__  at North Attleboro  __2__

Monday, January 28       Stoughton  ___2__  at Cardinal Spellman  __8__

                                        Somerset/Berkley  __3__  at Taunton  __2__

Wednesday, January 30  Taunton  __0__  at Canton  __5__

                                         Oliver Ames  ___1__  at King Philip  __3__

                                         North Attleboro  ___5__  at Franklin  __2__

                                        Attleboro  __9__   at Stoughton  ___2__

                                         Foxboro  __1__  at Mansfield  __0__

Saturday, February 2     Attleboro  ___14__  at East Boston  ___0__

                                       Old Rochester/ Fairhaven  __5__  at Stoughton  __0__

                                       Taunton  ___6__ at Cardinal Spellman   __2__ 

                                       St. Mary's (Lynn)  ___1__  at Franklin __3__

                                       Bishop Feehan  __0__  at Canton  __6__

                                       Beverly __2__  at North Attleboro  __5__

                                       King Philip  __3__  at Mansfield  __6__

Monday, February 4       King Philip __1__   at  Norwood __4__

                                       Oliver Ames  __5__  at Mansfield  __3__

                                       Hingham  ___3__  at Franklin  __1__

Wednesday, February 6  Smithfield (RI) __1__  at Canton __7__

                                        Stoughton  ___1__  at Taunton  __5__

                                        Brockton  __3__  at Mansfield  __9__

                                        Bishop Feehan  __5__  at Attleboro  __1__

                                        Foxboro  __8__  at Tri-County  __2__

Friday, February 8           Foxboro  __9__  at Stoughton  __2__

Saturday, February 9      Mansfield  __4__  at Walpole __3__

                                        Stoughton  __0__  at Attleboro  __6__

                                        Canton  __5__  at Shrewsbury  __0__ 

                                        Brockton  __1__  at Oliver Ames  __8__

                                        North Attleboro __3__  at King Philip __0__

                                        Taunton  ___0__   Coyle Cassidy  __7__

Sunday, February 10        Foxboro  __4___  at Dedham  ___4__

Monday, February 11     East Boston  __0__  at Attleboro  __7__

Wednesday, February 13  Wayland  ___3__  at North Attleboro  ___2__

                                         St. John's ___7__ at Franklin  __1__

                                         Hanover __3__   at Canton  __4__

                                         Oliver Ames  __1__  at Newton South  __4__

                                         Durfee  ___1__  at Taunton  __11__ 

                                         King Philip  __8__  at Attleboro  __2__

Saturday, February 16    Taunton  ___2__  at Brookline  __6__

                                        King Philip  __3__  at Walpole  __4__

                                        Mansfield  __2__  at Winthrop  __2__

                                        Quincy  __2__  at Oliver Ames  __1__

                                        North Attleboro  ___1__  at Bishop Feehan  __2__

                                        Attleboro  __4__  at Martha's Vineyard  __4__

                                        Canton  __3__  at Natick  __0__

                                        Apponequet   __3__  at Stoughton   ___3__

Sunday, February 17      Plymouth North  __5__  Attleboro  __3__

Monday, February 18      Oliver Ames  __1__ at Westwood  __6__

                                        Foxboro  __4__   Cardinal Spellman  ___3__

                                        Taunton  __3__  at Middleboro/Hull __2__

                                       Franklin  __4__ at LaSalle Academy (RI) __3__

Tuesday, February 19      Nauset  ___5__  at Stoughton  __1__

                                         Canton  __2__   Boston Latin  __2__

Wednesday, February 20 Middleboro/Hull  __4__  at Taunton  __2__

                                         Foxboro  ___3__  at Blue Hills  __0__ 

                                        Franklin  ___2__  vs. Marshfield  __1__

                                        North Attleboro  __2__  at Mansfield  __2__

                                        Attleboro  __10__  at Dighton-Rehoboth/Seekonk __3__

                                        Bridgewater-Raynham  __1__  at King Philip  __8__

Thursday, February 21    Franklin __0__   Barnstable  __1__

                                        Canton  __6__  Coyle-Cassidy  __1__

 

2018-19 HOCKOMOCK LEAGUE WOMEN'S COMPOSITE ICE HOCKEY SCHEDULE

 

Saturday, December 8   King Philip  __1__   at Ursuline Academy  __1__

                                        Canton  ___4__  at Sandwich  __2__

                                       Mansfield/OA/Foxboro  ___4__  at Medfield/Norton  __3__

Wednesday, December 12  Walpole  __4___  at King Philip  __1__

                                         Scituate  ___11__ at Stoughton   ___2__

                                         Plymouth  __0__   at Canton  __4__

                                        Medway/Ashland  ___3__  at Franklin   ___4__

Saturday, December 15  Franklin  __5__ at Mansfield/OA/Foxboro  __4__

                                        King Philip   __11__ at Stoughton   ___1__

Wednesday, December 19  Mansfield/OA/Foxboro  ___7__  at Stoughton  __0__

                                         Franklin  __8__  at Bishop Stang   __5__

                                          Canton  __4__  at King Philip  __1__

Saturday, December 22   Algonquin/Hudson  ___1__  at Franklin   ___4__

                                         Cambridge  ___8__  at Stoughton   __2__

                                         Canton ___8__  at Whitman-Hanson/Silver Lake __0__

                                         King Philip  ___2__ at Dennis-Yarmouth  __3__

                                         Mansfield/OA/Foxboro ___0__  at  Longmeadow  ___4__

Wednesday, December 26  Franklin  ___3__ at Algonquin/Hudson  __2__

                                          Cohasset/Hanover  ___4__  at Stoughton  __1__

Thursday, December 27  Medfield/Norton  __2__  at Canton  __2__

                                         Mansfield/OA/Foxboro  ___0__  at Walpole  ___5__

Saturday, December 29  Westwood  __5___  at Canton  __1__

                                        Stoughton  ___2__  at St.Joseph/Mt. Alvernia  __8__

                                        Mansfield/OA/Foxboro  ___4__  at King Philip __3__

Wednesday, January 2   Stoughton  __2__  at Cambridge   __11__

                                       Franklin  ___3__  at Canton  __2__

                                       Dennis-Yarmouth  ___3__  at King Philip  __1__

Friday, January 4            King Philip  ___0__  at Needham  __3__

Saturday, January 5       Canton __5__  at Mansfield/OA/Foxboro  __5__

                                       Franklin   ___8__  at Stoughton   ___3__

                                        Ursuline Academy  ___0__  at King Philip  __3__

Sunday, January 6  Whitman/Hanson/Silver Lake  __2__  at Mansfield/OA/Foxboro  __3__

Tuesday, January 8      King Philip  ___0__  at Franklin  __3__

Wednesday, January 9  Stoughton   ___0__  at Canton  ___9__

                                       Mansfield/OA/Foxboro  __4__  at Cape Cod  __3__

Saturday, January 12      Stoughton  ___0__  at Cohasset/Hanover  __6__

                                        Dedham  ___1__  at Mansfield/OA/Foxboro  ___1__

                                        Medway/Ashland  ___3__  at Franklin  __6__

                                        Westwood  __1__   at Canton  __1__

Sunday, January 13         Franklin  ___4__ at Dedham  __2__

Tuesday, January 15       King Philip   __2__  at Medway/Ashland __2__

Wednesday, January 16 Mansfield/OA/Foxboro ___2__  at Norwood  __4__ 

                                      Duxbury  __5__  at Canton  __2__

                                      St. Joseph's/ Mt. Alvernia  __5__  at Stoughton  __2__

Saturday, January 19  Wayland/Weston  ___6__  at Stoughton  __1__  

                                    Medway/ Ashland  ___2__  at Canton  __2__

                                    Norwood  ___/__  at Franklin   __/__  PPD (SNOW) TO 2/20

Sunday, January  20   Franklin  __3__  at Sandwich   __1__

Monday, January 21   Westwood  __/__  at Mansfield/OA/Foxboro  ___/__  PPD (WEATHER) TO 2/21

                                   Stoughton  ___/__  at Whitman-Hanson / Silver Lake  ___/__  PPD (WEATHER) TO 2/22

                                    King Philip  __/__  at Medfield/ Norton  ___/__ PPD (WEATHER) TO 2/10

Wednesday, January 23 King Philip  __3__  at Norwood  __2__ 

                                      Franklin  __5__  at Westwood  __5__

                                      Canton   ___4__  at Dedham  __2__

Saturday, January 26    Westwood  __4__   at King Philip  __1__

                                      Medway/Ashland  __1__  at Mansfield/OA/Foxboro  __1__

                                      Franklin  ___3__  at Medfield/Norton  __1__

                                      Norwood  __0__  at Canton  ___6__

Monday, January 28      Franklin  ___1__  at Walpole __3__

Wednesday, January 30  Mansfield/OA/Foxboro  ___1__  at Franklin  __4__                                     

                                      Stoughton  __0__  at King Philip   __8__

Saturday, February 2  King Philip  __0__  at Canton __5__

                                    Stoughton   ___0__  at Mansfield/OA/Foxboro  ___8__

Wednesday, February 6  Canton  __0__  at Franklin  __0__

                                        King Philip  __1__  at Mansfield/OA/Foxboro  __2__

Saturday, February 9      Franklin  __5__  at Stoughton  __3__

                                        Mansfield/OA/Foxboro ___0__  at Canton  ___1__

Sunday, February 10      King Philip  ___1__ at Medfield/Norton  __3__

Monday, February 11      Stoughton  __2__  at Wayland/Weston   __5__

Wednesday, February 13  Franklin  ___2__  at King Philip  ___1__

                                        Canton  __8__  at Stoughton   __0__

Saturday, February 16   Franklin   ___5__  at Leominster  __3__

                                       Whitman-Hanson/Silver Lake  ___6__   at Stoughton  __1__

                                       Hingham  ___2__  at Canton __0__

                                      Mansfield/OA/Foxboro  ___4__  at Milton  __1__

Monday, February 18     King Philip  ___0__  at Walpole __3__

                                      Longmeadow ___4__  at Mansfield/OA/Foxboro  ___2__

                                       Barnstable  ___4__  at Canton  __5__

Wednesday, February 20  Mansfield/OA/Foxboro  __4__  at Whitman-Hanson/Silver Lake  __0__

                                        Norwood  __3__ at Franklin __2__

                                        Dedham  __3__ at King Philip  __2__

Thursday, February 21    Westwood ___3__  at Mansfield/OA/Foxboro ___1__

                                        Walpole   ___2__  at Canton  __1__

Friday, February 22         Stoughton  ___2__  at Whitman-Hanson  __8__

 

MIAA MEN'S HOCKEY TOURNAMENT

DIVISION 1 SOUTH

SEEDINGS

1. DUXBURY (18-4-0) .818  *

2. NEEDHAM (14-5-1) .725  *

3. MANSFIELD (14-5-3) .705 *

4. BRAINTREE (13-6-1) .675  *

5. BARNSTABLE (12-5-3) .675  *

6. FALMOUTH (13-7-2) .636

7. CATHOLIC MEMORIAL (12-7-1) .625

8. WALPOLE (12-7-3) .614

9. WELLESLEY (11-7-2) .600

10. ARCHBISHOP WILLIAMS (9-8-3) .525

11. FRANKLIN (8-9-4) .476

*- FIRST ROUND BYE.

 

DIVISION 1 SOUTH TOURNAMENT

Wednesday, February 27            Walpole  ____0___  Wellesley ___3__

                                                     Falmouth ____0__  Franklin  ___1__

Thursday, February 28      Catholic Memorial ___1___  Abp. Williams ___0__

Saturday, March 2                         Duxbury  ___2___   Wellesley  ___0__

                                                             Braintree  ___2___   Barnstable  ___3__

                                                             Needham  ___2___  Catholic Memorial  ____6__

                                                            Mansfield  ___2___  Franklin  ___3__   (OT)

Wednesday, March 6         Catholic Memorial  ___2___   Franklin  ___5__

                                                           Duxbury  ____3__   Barnstable  ___2___   (2 OT)

Sunday, March 10                          Duxbury   ___3___  Franklin  ___0__

 

DIVISION 1 STATE CHAMPIONSHIP

Sunday, March 17                Winchester  ___1___  Duxbury   ___3___ 

 

 

DIVISION 2 SOUTH

SEEDINGS

1. CANTON (20-0-1) .976 *

2. SOUTHEASTERN REGIONAL (16-1-1) .917 *

3. WESTWOOD  (13-1-6) .800 *

4. QUINCY (15-4-3) .750 *

5. NORWOOD (11-3-6) .700 *

6. WAREHAM (13-6-1) .675 *

7. MEDFIELD (11-4-5) .675 *

8. PLYMOUTH NORTH (11-6-3) .625 *

9. OLIVER AMES (13-8-1) .614 *

10. NAUSET (11-8-1) .575 *

11. BISHOP FEEHAN (10-7-3) .575 *

12. SCITUATE (10-7-3) .575 *

13. NORTH ATTLEBORO (10-8-2) .550 *

14. WHITMAN-HANSON (10-9-1) .525 *

15. SANDWICH (9-8-3) .525

16. DEDHAM (8-8-4) .500

17. MEDWAY (9-10-2) .476

18. BROOKLINE (7-12-2) .381

 

*- FIRST ROUND BYE.

 

DIVISION 2 SOUTH TOURNAMENT

Monday, February 25             Dedham  ____0___   Medway  ___1___

                                                Sandwich  ___8___   Brookline ___5__

Tuesday, February 26                  Quincy   ___0__   North Attleboro  ___2__

                                                      Medfield  ___3___  Nauset  ___0__

                                                      Westwood  ___5___  Whitman- Hanson ___1__

                                                      Wareham  ___2___  Bishop Feehan  ___4__

Wednesday, February 27              Canton   ___6___  Medway ___0__

                                                      Plymouth North   ____3___   Oliver Ames ___4___

                                                     Norwood   ___3___  Scituate ____2___   (OT)

                                                     Southeastern Regional  ___4____  Sandwich___3___

Saturday, March 2                     Canton  ___2__  Oliver Ames  ___0__

                                                     North Attleboro  ___2___   Norwood  ___3__

                                                    Southeastern Regional  ___0___  Medfield   ___4__

                                                    Westwood   ___2___   Bishop Feehan   ___1___

Tuesday, March 5                     Medfield  ___2__   Westwood  ____3__

                                                   Canton  ___6___   Norwood  ___1__

Sunday, March 10                    Canton  ___8__  Westwood  ___0__

 

DIVISION 2 STATE CHAMPIONSHIP

Sunday, March 17         Tewksbury   ___2__   Canton  ___6__

    

DIVISION 3 SOUTH TOURNAMENT

SEEDINGS

1. HANOVER  (16-2-2) .850 *

2. NORWELL (15-4-2) .761 *

3. NORTH QUINCY (15-5-0) .750  *

4. BOURNE (14-5-1) .725 *

5. GNBVT (14-5-1) .725 *

6. BISHOP STANG (14-5-1) .725 *

7. UPPER CAPE TECH (15-6-0) .714 *

8. MARTHA'S VINEYARD (12-5-3) .675 *

9. ASHLAND (12-5-3) .675 *

10. COYLE CASSIDY (12-6-2) .650 *

11. HOPKINTON (12-6-2) .650 *

12. DARTMOUTH (11-6-3) .625

13. FOXBORO (11-6-3) .625

14. ROCKLAND (11-8-1) .575

15. DIMAN (12-9-0) .571

16. NANTUCKET (9-7-2) .556

17. ATTLEBORO (10-8-2) .550

18. ST. JOHN PAUL II (10-9-1) .525

19. MIDDLEBORO/HULL (9-8-3) .525

20. MASHPEE (9-9-2) .500

21. SILVER LAKE (8-10-4) .455

*- FIRST ROUND BYE.

 

DIVISION 3 SOUTH TOURNAMENT

Monday, February 25                     Foxboro  ___5___  Mashpee ___1__

                                                      Dartmouth   ____5___  Silver Lake  ___4__    (OT)

                                                      Diman  ___1___  St. John Paul II  ___5__                                               

Tuesday, February 26                     Rockland  ___3____  Middleboro/Hull  ___2___    (OT)

Wednesday, February 27            Nantucket  ____4___  Attleboro  ___1__

Thursday, February 28                   Martha's Vineyard   ___0___  Ashland  ___4__

                                                        Bishop Stang  ___0___  Hopkinton  ___4__

                                                        Upper Cape Tech  ____0___   Coyle Cassidy  ___9___

Friday, March 1                             Hanover  ___4___  Nantucket  ___2__

                                                        Bourne   ___3___  Foxboro  ___0__

                                                        GNBVT  ___5___   Dartmouth    ___10__

                                                        Norwell  ___6__  St. John Paul II  ___0___

                                                        North Quincy  ___8___  Rockland ___2__

Sunday, March 3                           Norwell/ ___1___  Coyle Cassidy ___2__

                                                       Hopkinton  ___3___  North Quincy  ___0__

                                                       Ashland  ____2__   Hanover  ___0__

                                                       Bourne  ___2___  Dartmouth  ___1__

Thursday, March 7                     Coyle Cassidy  ___0__  Hopkinton  ___7__

                                                      Bourne  ___3___  Ashland  __4___

Sunday, March 10                        Ashland  ___2___  Hopkinton  ___6__

DIVISION 3 STATE CHAMPIONSHIP

Sunday, March 17             Hopkinton   ___2___     Wachusett    ___3___ 

 

 

MIAA WOMEN'S TOURNAMENT

DIVISION 1 SOUTH

SEEDINGS

1. AUSTIN PREP (20-0-0) 1.000 *

2. DUXBURY (19-0-2) .952 *

3. METHUEN (18-1-1) .925 *

4. ANDOVER (17-2-1) .875 *

5. FRANKLIN (16-2-2) .850 *

6. ST. MARY'S (LYNN) .850

7. LONGMEADOW (11-2-0) .846

8. BRAINTREE (15-4-1) .775

9. BOSTON LATIN (15-3-4) .773

10. MELROSE (14-4-2) .750

11. PEABODY (14-4-2) .750

12. ARLINGTON (13-3-4) .750

13. READING (11-3-6) .700

14. LINCOLN-SUDBURY (13-6-1) .675

15. SHREWSBURY (12-5-3) .675

16. HINGHAM (13-6-3) .659

17. ST.PETER-MARIAN (13-7-0) .650

18. BOURNE (12-6-2) .650

19. WESTFORD (12-6-2) .650

20. NEEDHAM (12-6-2) .650

21. WOBURN (11-6-3) .625

22. WINTHROP (10-6-2) .611

23. MASCONOMET (11-7-2) .600

24. WALTHAM (11-7-2) .600

25. BARNSTABLE (11-8-1) .575

26. BROOKLINE (11-9-2) .546

27. MANSFIELD (9-8-3) .525

*- FIRST ROUND BYE.

 

DIVISION 1 TOURNAMENT

Tuesday, February 26                      Boston Latin  ___3___  Waltham  ___0___

Wednesday, February 27                 Longmeadow  ___3___  Brookline  ___0__

                                                            Hingham  ___6___  St. Peter- Marian ___1___

                                                            Braintree  ___3___  Barnstable  ___2___

                                                            Arlington  ___0___  Woburn   ___3___

                                                           Shrewsbury  ___4___  Bourne  __0__

                                                           Melrose  ____1__  Masconomet  ___5__

                                                           Lincoln-Sudbury  ___3___  Westford Academy ___4__

                                                           St. Mary's   ___9___  Mansfield/OA/Foxboro  ___1___

                                                           Peabody   ____2__  Winthrop  ___0__

Thursday, February 28                   Reading  ___2___  Needham  ___4__

Saturday, March 2                     Methuen/Tewksbury  ___6___  Westford Acad. ___2__

                                                       Longmeadow  ___6___   Masconomet  ___1__

                                                       Andover  ___3___   Needham  ___2__

                                                       Austin Prep  ___5___  Hingham  ___0__

Sunday, March 3                        Duxbury  ___2___  Shrewsbury  ___3__

                                                       Braintree  ___3___  Boston Latin  ___2___  (OT)

                                                       Franklin  ___3__  Woburn  ___0__

Monday, March 4                       St. Mary's (Lynn)  ___0__  Peabody ___4__

Thursday, March 7                     Methuen-Tewksbury  ___7___  Peabody  ___1___

Friday, March 8                             Shrewsbury   ___2___   Longmeadow  ____3__

                                                         Andover  ____5__    Franklin  ___2__

Saturday, March 9                        Austin Prep  ___5___  Braintree  ___3__

Monday, March 11                       Longmeadow  ___1___  Methuen/Tewksbury  ___9__

                                                       Austin Prep  ___3___    Andover   ____1__

 

WOMEN'S DIVISION 1 STATE FINAL

Sunday, March 17     Austin  Prep  ____1___   Methuen/Tewksbury  ___2__  (2 OT)

 

WOMEN'S DIVISION 2

SEEDINGS

1. WALPOLE (16-3-1) .825 *

2. DENNIS-YARMOUTH (16-4-0) .800 *

3. WESTWOOD (13-2-5) .775 *

4. NORWELL (14-4-1) .763 *

5. WELLESLEY (13-4-3) .725 *

6. BISHOP STANG (13-5-2) .700 *

7. NOTRE DAME HINGHAM (13-5-2) .700 *

8. PEMBROKE (13-5-2) .700

9. MATIGNON (13-5-2) .700

10. DEDHAM (12-4-5) .691

11. ALGONQUIN (12-6-2) .650

12. CANTON (11-5-5) .643

13. BISHOP FENWICK (12-7-1) .625

14. STONEHAM (11-6-3) .625

15. FALMOUTH (11-7-2) .600

16. WINCHESTER (8-5-7) .575

17. ARCHBISHOP WILLIAMS (10-8-2) .550

18. SCITUATE (11-6-3) .625

19. NATICK (9-8-3) .525

20. COHASSET (9-9-2) .500

21. NORWOOD (8-8-4) .500

22. URSULINE (8-8-3) .500

23. CONCORD-CARLISLE (6-9-5) .425

24. CENTRAL CATHOLIC (7-11-2) .400

25. CAMBRIDGE (5-10-5) .375

*- FIRST ROUND BYE.

 

DIVISION 2 TOURNAMENT

Monday, February 25                   Canton   ___3___  Norwood   ___1___

                                                     Stoneham   ___1___  Natick  ___3___

Tuesday, February 26                    Matignon  ___6___  Central Catholic  ___0___

                                                      Bishop Fenwick  ___3___  Cohasset/Hanover  ___2__    (2 OT)

Wednesday, February 27                Winchester  ____4___  Archbishop Williams  ___1__

                                                      Falmouth  ___6___   Scituate  ___3__

                                                      Pembroke   ___5____  Cambridge   ___0__

                                                      Dedham   ___5___  Concord- Carlisle  ___1__

                                                      Algonquin  ___7___ Ursuline   ___1__

Saturday, March 2                     Dennis-Yarmouth  __4___  Falmouth  ___5__

                                                     Norwell ___1__   Bishop Fenwick  ___0__

                                                     Westwood  __6___  Natick  ___1__

                                                      Notre Dame (Hingham) ___3___  Dedham  ___2__

Sunday, March 3                         Walpole  ___2___  Winchester  ___1__   (OT)

                                                      Bishop Stang  ___1___  Algonquin/Hudson  ___5__

Monday, March 4                        Wellesley  ___5__   Canton  ___0__

                                                      Pembroke  ___2___  Matignon  __3___    (OT)

Thursday, March 7                     Norwell  ___1___   Wellesley  ___6__

                                                      Walpole  ___4__  Matignon  ___1__

Friday, March 8                             Falmouth  ___0___  Notre Dame (Hingham)  ___4__

Saturday, March 9                       Westwood  __5___  Algonquin/Hudson  ___2___

Tuesday, March 12                     Walpole  __1___   Wellesley   ___4___

                                                     Notre Dame   ____3___  Westwood   ___0___

 

WOMEN'S DIVISION 2 STATE CHAMPIONSHIP

Sunday, March 17   Wellesley  ___3___  Notre Dame (Hingham) ___2___    (OT)

 

- All game postponements are due to inclement weather unless stated otherwise.

 

 *- Exclusion game (does not count in standings)

                                           

HOCKOMOCK LEAGUE HOME RINK INFORMATION

Attleboro- New England Sports Village, Attleboro

Canton- Canton Ice House, Canton

Foxboro- Foxboro Sports Center, Foxboro

Franklin- Staff Sgt. Robert Ryan Pirelli Veterans Memorial Arena, Franklin

King Philip- Foxboro Sports Center, Foxboro

Mansfield- Foxboro Sports Center, Foxboro

North Attleboro- New England Sports Village, Attleboro

Oliver Ames- John  J. Asiaf Arena, Brockton

Stoughton- John J. Asiaf Arena, Brockton

Taunton- Alexio Arena, Taunton

 

For directions to hockey rinks in Massachusetts, please visit here.

 

Table of Contents

FOSH

Team Schedules

Varsity Roster

Stats

Game Recaps

Coaches

News & Notes

Rinks

Links

League Info

 

Home Page